همه آنچه که باید در مورد چاپ و سفارش بنر بدانید

دسته بندی : چاپ
15 1398/04/15
تعداد بازدید :
311 بازدید
نظرات :
نظر
همه آنچه که باید در مورد چاپ و سفارش بنر بدانید

بنر چیست و چگونه بوجود آمد؟

بنر یک روش انتقال پیام به شکل گرافیکی و بصری است. در این روش تبلیغات، پیام مورد نظر در قالب یک جمله تاثیرگذار به همراه تصاویر چشم نواز و درج لوگو یا نماد، بر روی پارچه و یا متریال پلاستیکی چاپ می شود. بنر می تواند به شکلی هنرمندانه، پیام را به مخاطب و بیننده منتقل کند. مشتریان بنر اغلب شامل شرکت های عرضه کننده موادغذایی، بانک ها، شرکت های صنعتی و سایر کارگاه های تولیدی هستند. همچنین چاپ بنر های مناسبتی هنوز هم یکی از پر مخاطبترین روش های تبریک یا تسلیت به شمار میرود.

چاپ بنر  خود را از ما بخواهید.

بنر از زمانی به وجود آمد که دستگاه های چاپ در سایزهایی بالاتر از 1 متر تولید شد. در آن زمان دستگاه های چاپ بنر بسیار ابتدایی بودند و تنها قابلیت چاپ بر روی پارچه را داشتند. در اوایل سال های دهه هفتاد، بنر وارد ایران شد که مورد استقبال صنعتگران و چاپخانه ها قرار گرفت. اما کار چاپ باید در امارات انجام و سپس وارد ایران می شد.

در اوایل سال 1380، ایران اقدام به وارد کردن دستگاه های جدید برای چاپ بنر کرد. با ورود این دستگاه ها، چاپخانه و مجتمع های چاپی ایران قادر بودند بدون نیاز به کمک دیگر کشورها، اقدام به چاپ بنر نماید. در همان سال های ابتدایی فعالیت چاپ بنر، دستگاه ها تنها روی پارچه کار چاپ را انجام می دادند. مزیت این کار نسبت به پارچه نویسی، در سرعت بالاتر و دقت بیشتر چاپ بود. در عین حال دستگاه چاپ بنر قادر به ایجاد تصاویر گرافیکی دلخواه مشتریان نیز بود.

اولین بنر های چاپ شده در ایران در حدود سال 1380 به دست مشتریان تحویل داده شده اند .

در سال های اخیر چاپ بنر در تهران و سایر نقاط  کشور  با استفاده از دستگاه های دیجیتال و با تکنولوژی پیشرفته تری انجام می شود. به طوری که اکنون چاپ بنر روی متریال های پلاستیکی انجام می شود. این کار به ماندگاری بالای بنر، بهبود کیفیت بصری و افزایش رزلوشن چاپ انجامیده است.

خوب است بدانید به هر میزان که کیفیت جوهر و ماندگاری آن بالاتر باشد، بنر هم ماندگاری بیشتری خواهد داشت. در عین حال هر چه کیفیت دستگاه چاپ بالاتر باشد، رزولوشن و کیفیت چاپ هم بالاتر می رود. همچنین هر چه در دستگاه چاپ از تکنولوژی پیشرفته تری استفاده شده باشد، تطابق بین رنگ های فایل روی مانیتور با رنگ روی بنر بیشتر خواهد بود.

هر چه دستگاه چاپ به روز تر باشد کیفیت بنر چاپ شده بالاتر است .

چاپ بنر

انواع دستگاه چاپ بنر از ابتدا تا امروز؟

در ابتدا دستگاه های چاپ بنر تبلیغاتی که در چاپخانه های ایرانی استفاده می شد، توسط کشور چین تولید می شد. این دستگاه های چینی هدهای ژاپنی داشتند. این هدها با عمر کوتاه مدت (نهایتاً یک سال) و ارزان قیمت بودند که اکنون منسوخ شده اند. در سال های اخیر یک شرکت آمریکایی به نام «دیماتیکس» اقدام به تولید هدهایی با تکنولوژی پیشرفته کرده است. این هدهای جدید که «استارفایر» نام دارند، آخرین نسل هدهای اسپکترا محسوب می شوند.

تفاوت دستگاه های چاپ بنر قدیمی و مدرن :

دستگاه های چاپ بنر قدیمی و جدید تفاوت های زیادی با هم دارند که عبارتند از:

 • 1-کیفیت چاپ در هدهای جدید بیشتر از هدهای قدیمی است.

  کیفیت چاپ در دستگاه های قدیمی به دلیل گرفتگی هد در حین کار، پایین بود. همچنین قسمت پاشش جوهر بر روی بنر در این دستگاه ها با وجود روزنه های درشت، پیکسل های کمتر و بزرگتری داشت. همین ویژگی باعث می شد تا رزولوشن بنر کاهش یابد و پیکسل های تصاویر و متن کمتر شود. در نتیجه وقتی در نمای نزدیک، بنر مشاهده می شد، بی کیفیت و درهم به نظر می رسید.

   اما اکنون دستگاه های جدید چاپ بنر در تهران و اقسا نقاط کشور با پاشش ریز جوهر، قادرند سایز پیکسل های چاپ را کوچک و تعداد آن ها را بیشتر کنند. به همین دلیل بنرهای جدید حتی از نمای نزدیک هم زیبا و مرتب به چشم می آیند. این نوع هدها در دستگاه جدید چاپ استفاده می شود تا رضایت مشتریان جلب شود.


 • چاپ انواع بنر

 •     


 • 2-طول عمر دستگاه های جدید بیشتر است.

  برخلاف هدهای قبلی، هدهای جدید عمر طولانی تری دارند. متوسط طول عمر آنها به بیش از 10 سال می رسد. همچنین این نوع هدها قابلیت تعمیر هم دارند. در حالی که هدهای قبلی به محض خراب شد، قابل تعمیر نبودند.

 • 3-گرفتگی هد در دستگاه های چاپ بنر جدید وجود ندارد.

  از دیگر مزیت های هدهای استارفایر، خداحافظی همیشگی با هدگرفتگی در حین چاپ است. در حالی که در هدهای گذشته، هدگرفتگی باعث کاهش کارایی و کیفیت چاپ بنر تبلیغاتی می شد، اکنون این مشکل برطرف شده است. زیرا در دستگاه های جدید با استفاده از فشار منفی، جوهر به صورت معلق و بی وزنی قرار می گیرد. در نتیجه فشار کمتری به هد وارد و از گرفتگی آن جلوگیری می شود. با این روش، کیفیت چاپ هم تا زیادی افزایش یافته است.

 • 4-سرعت چاپ در هدهای جدید چند برابر شده است.

  همچنین در هدهای جدید نسبت به هدهای قدیمی‏تر، سرعت چاپ چند برابر شده است. هد استارفایر قادر به چاپ 420 متر مربع در ساعت است. همچنین این هد قادر است از جوهرهای معمولی نزدیک به جوهر اکو سالونت هم استفاده کند. همین موضوع هزینه چاپ بنر را برای مشتریان تا حد زیادی کاهش می دهد.

  چاپ کوثر با استفاده از مدرن ترین تجهیزات چاپ بنر میتواند با بالاترین کیفیت هزینه شما را تا سی درصد کاهش دهد.

   چاپ بنر و انواع آن

   

 • 5-ماندگاری چاپ بنر در دستگاه های جدید افزایش یافته است.

  یکی دیگر از تفاوت هایی که در دستگاه های چاپ بنر جدید با دستگاه های قدیمی تر وجود دارد، افزایش ماندگاری چاپ است. دستگاه های قدیمی از جوهر با مقاومت کم استفاده می کردند. به همین دلیل ماندگاری بنرهایی که در گذشته چاپ می شد، نهایتا به 6 ماه می رسید. اما بعد از آن در اثر تابش نور خورشید، رنگ تصاویر و متن های روی بنر تغییر می کرد. اما اکنون ماندگاری بنرهای تبلیغاتی به بیش از چند سال می رسد. حتی تابش نور مستقیم آفتاب هم تاثیری بر روی بنرهای چاپ شده ندارد.

 • 6-تطابق رنگ طرح در مانیتور با رنگ های چاپ شده.

  از دیگر تفاوت هایی که چاپ بنر با دستگاه های قدیمی و جدید داشت، تطابق میان رنگ های طرح گرافیکی در مانیتور و بنر است. در گذشته، دستگاه های چاپ بنر قادر به تطابق رنگ طلایی، سورمه ای و بنفش نبودند. به طوری که طرح گرافیکی بر روی مانیتور بسیار زیبا و چشم نواز به نظر می رسید. اما همین که طرح بر روی بنر می رفت، از زیبایی و کیفیت بصری رنگ ها کاسته می شد. این موضوع در اغلب موارد نارضایتی مشتریان را به دنبال داشت.

  اما در حال حاضر دستگاه های جدید چاپ با وجود هدهای استارفایر قادرند بین رنگ فایل و بنر، تطابق بیشتری ایجاد کنند. در نتیجه کیفیت بنرهای جدید نسبت به بنرهای قدیمی چند برابر شده است.

   چاپ بنر و انواع آن

   


  هد های آمریکایی دستگاه چاپ بنر در چاپخانه کوثر باعث شده است تصویر بنر چاپ شده ی شما به آن طرحی که بر روی مانیتور خود میبینید بسیار نزدیک باشد .

 • 7-سرعت خشک شدن جوهر در دستگاه های جدید و قدیم.

یکی دیگر از تفاوت هایی که در دستگاه های چاپ قدیمی و جدید وجود دارد، تفاوت در سرعت خشک شدن است. در دستگاه های قدیمی گاهی در حین چاپ، جوهر بیش از حد نیاز بر روی بنر ریخته می شود. همین موضوع باعث می شود تا جوهر بنر دیرتر از حد معمول خشک شود. همچنین در این دستگاه ها برای خشک کردن جوهر بنر، از هیتر استفاده می شود.

در حالی که بنر بعد از چاپ و آماده شدن، باید به حالت لول شده به دست مشتری برسد. اما وقتی جوهر آن خشک نشده باشد، پخش و باعث خراب شدن چاپ می شود. در دستگاه های جدید، مقدار جوهر به حد نیاز و معمول از هد خارج می شود. به همین دلیل در زمان کمتری بنر خشک می شود. از سوی دیگر برای خشک کردن بنر از نور استفاده می شود که سرعت بیشتری در خشک کردن جوهر دارد.

 


برای دستگاه چاپ بنر از چه جوهری استفاده می شود؟

به همان اندازه که تکنولوژی به کار گرفته شده در دستگاه چاپ بنر اهمیت دارد، جوهر آن هم نقش مهمی دارد. زیرا جوهر تاثیر زیادی در کیفیت و سرعت چاپ دارد. در صورتی که از جوهرهای بی کیفیت استفاده شود، باعث درهم ریختن دستگاه چاپ و خرابی هد می شود. همچنین کیفیت بنر هم تا حد زیادی کاهش می یابد.

در حال حاضر جوهرهای زیادی برای چاپ بنر تبلیغاتی و همچنین چاپ بنر مناسبتی وجود دارد. از جمله می توان به جوهر هد کونیکا، سیکو، اسپکترا پولاریس، زار و یووی اپسون و ریکو اشاره کرد. در سال های اخیر در اروپا یک نوع جوهر با کیفیت بالا تولید شده است که «اکوسالونت» نام دارد. این جوهر با محیط زیست سازگار است و برای دستگاه های آبدار مورد استفاده قرار می گیرد.

جوهر اکوسالونت بوی تند و ناخوشایند دارد. اما کیفیت آن مورد رضایت اغلب مشتریان است.

چاپخانه آنلاین کوثر برای ایجاد یک تجربه خرید خوب در چاپ بنر های تبلغاتی مناسبتی و حتی بنر های فوری خود از جوهر اکوسالونت بهره میبرد.

بیشتر بخوانید : نکاتی که باید در طراحی بنر رعایت شود 


متریال مورد نظر برای چاپ بنر تبلیغاتی چیست؟

جنس بنر در حال حاضر از پلاستیک است. در گذشته از پارچه استفاده می شد. اما پارچه استقامت کمتری در برابر نور آفتاب داشت و خیلی زود پوسیده می شد. تا چند سال قبل، متریال های پلاستیکی از چین و کره وارد ایران می شد. متریال های کره ای نسبت به نوع چینی، قیمت و کیفیت بالاتری داشتند. اما اکنون ایران هم قادر به تولید بنرهای پلاستیکی شده است. کیفیت آنها رضایت بخش است و نسبت به نوع خارجی، قیمت مناسب تری دارند.

متریال بنرهای چاپی


اندازه و سایز در چاپ بنر به چه صورت است؟

اندازه و سایر بنرهایی که در بازار موجود است با عرض 3 و 5 هستند. به این معنا که بالاترین عرضی که می توان برای بنر در نظر گرفت، 5 متر است. البته براساس سفارش بنر که توسط مشتری به شرکت چاپ داده می شود، اگر سایز بیشتر مورد نظر باشد، می توان دو بنر را کنار هم چسباند.

اما نحوه قرار گرفتن و چسباندن دو یا چند بنر در کنار هم باید به شکل ماهرانه ای صورت بگیرد. بنابراین در زمان چاپ اپراتور باید روی سایز، اندازه و نحوه قرار گرفتن تصاویر و عکس ها در کنار هم توجه داشته باشد. به این معنا که اگر قسمتی از جمله در یک بنر و بخش دیگر آن روی بنر کناری باشد، باید اندازه نوشته ها و چسبندگی آنها طبیعی باشد. عکس ها با سایز یکسان در بنرها چاپ شود. همچنین نباید خط چسب بین بنرها مشخص باشد. این موضوع در مرکز چاپ بنر در تهران مورد توجه قرار گرفته است تا رضایت مشتریان جلب شود. 

چاپ بنر تبلیغاتی

ضخامت و کاربرد بنر

در صنعت چاپ بنر، ضخامت جنس بنر اهمیت زیادی دارد. برای سنجش ضخامت بنر از «اونس» استفاده می شود. عموما ضخامت بنرها از 8 اونس شروع می شود و به 25 اونس هم می رسد.

بنرهای فلکسی و کاربرد آنها

 برخی از بنرها قادرند نور را از خود رد کنند. ضخامت آنها از 13 اونش بیشتر است و گاهی به 25 اونس هم می رسد. این نوع بنرها «فلکسی» نام دارند و در پشت آنها یک لامپ یا مهتاب گذاشته می شود. نور از قسمت سفید بنر به سمت بیرون تابیده می شود. در حالی که قسمت های رنگی بنر همچنان تیره می مانند. این ویژگی باعث ایجاد نمای زیبا در فلکسی می شود. از فلکسی ها برای سردرها، نمایشگاه ها و مکان های تاریک استفاده می شود. بنرهای فلکسی چینی هستند و نوع ایرانی آنها هنوز وارد ایران نشده است.

بنرهای مات و کاربرد آنها

نوع دیگری از بنرها، مات هستند. این نوع بنرها اغلب برای عکاسی استفاده می شود. آنها نور کمی از خود ساطع می کنند. تعداد آنها محدود است و به دلیل نیاز عکس ها در مرکز چاپ بنر تهران براساس سفارش مشتریان چاپ می شود.

بنرهای دو رو و کاربرد آنها

یکی دیگر از انواع بنر، به صورت دو طرفه یا دو رو هستند. به این معنا که دو سمت بنر باید قابلیت چاپ داشته باشد. در حالی که سایر بنرها تنها یک سمت آنها قابلیت چاپ دارد. در این بنرهای دو رو می توان دو طرح متفاوت را در دو سمت آن چاپ کرد. این نوع بنر هم کاربرد محدودی دارد. قیمت آنها نسبت به سایر بنرها بیشتر است و اغلب برای نمایشگاه ها، شهرداری (برای معابر) و بیلبوردها استفاده می شود.

 چاپ انواع بنر تبلیغاتی


نوع قرارگیری و نصب بنرها

بنرها به اشکال مختلفی نصب می شوند. بر همین اساس چاپ آنها هم براساس نحوه نصب انجام می شود. برای مثال برخی از مشتریان بنر خود را برای بیلیبورد نیاز دارند. در این صورت باید قسمت حاشیه بنر به طور کامل سفید باشد. زیرا با اتصال کلیپس های بیلیبورد به بنر، روی قسمت سفید رنگ قرار می گیرند و به قسمت متن و تصویر در امان می ماند.

یک روش دیگر برای نصب بنر، چسباندن بر روی MDF است. در این روش نصب، ابعاد واقعی بنر با آنچه که به نظر بیننده می رسد، تفاوت دارد. این نوع بنر بر روی اسپیس پانچ می شود که نمای زیبایی دارد.

یکی دیگر از روش های نصب بنر، ولد کردن است. ولد کردن بنر، یعنی بنر به اندازه یک لوله داربست برگردانده و سپس دوخته میشود تا داخل لوله داربست قرار بگیرد.

چاپ انواع بنر


انواع بنر از نظر کاربرد :

 • 1-بنر های تبلیغاتی

  این نوع بنر ها معمولا برای تبلیغات در نقاط مختلف مورد استفاده قرار میگیرند از موارد استفاده بنر های تبلیغاتی میتوان به چاپ بنر برای ورودی مغازه ها و اماکن شهری و روستایی ، چاپ بنر شهری ( به منظور بیلبورد ها و تلابلو های شهری) و چاپ بنر برای تابلو ها اشاره کرد . چاپ این نوع بنر ها سایز مشخصی ندارد و معمولا در ابعاد دلخواه مشتری چاپ میشود.

 • 2-بنرهای مناسبتی

بنر های مناسبتی به منظور تبریک و تسلیت استفاده میشوند که در دو دسته بنر های تسلیتی و بنر های تبریک طبقه بندی میشود از انواع بنر های مناسبتی میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • -بنر تسلیتی
 • -بنر حجاج یا بنر مکه
 • -بنر کربلایی
 • -بنر ازدواج
 • -بنر تبریک


 چاپ فلکسی

 بیشتر بخوانید : آشنایی با انواع بنرهای تبلیغاتی 

در صنعت چاپ بنر اپراتور جایگاه مهمی دارد

در صنعت چاپ نه تنها دستگاه، متریال بنر و جوهر مهم هستند، اپراتور هم نقش مهمی را ایفا می کند. او باید قادر به تشخیص نوع رنگ ها، چسباندن چند بنر به یکدیگر (در صورت درخواست مشتری)، تعیین سایز و تطابق مقیاس های فایل با بنر باشد. در صورتی که یک چاپخانه از تجهیزات پیشرفته برخوردار باشد، اما اپراتور بی تجربه داشته باشد، نمی توان از آن انتظار چاپ بنر تبلیغاتی موثری را داشت.

اگر در مورد چاپ بنر و فلکس یا سایر محصولات چاپی  و یا شیوه کار چاپخانه آنلاین کوثر سوالی دارید میتوانید با ما در ارتباط باشید .

 

 

 

 برچسب ها

بنر استیکر پاپ آپ رول آپ بروشور کاتالوگ فوم برد
آخرین مقالات
چاپ فلکسی در چاپخانه آنلاین کوثر
آشنایی کامل با جزییات چاپ فلکسی

تا به حال به فروشگاه‌هایی که سردر خود را با استفاده از تابلوهای محسورکننده نوستالژیک تزئین می‌کنند توجه کرده‌اید؟

ویژگی های پارچه کنواس
پارچه کنواس چیست و چه خصوصیاتی دارد ؟

با فراگیر شدن سفارش چاپ روی کنواس، سوالاتی از قبیل اینکه "پارچه کنواس چیست؟"

فوم برد و ویژگی های آن
بهترین فوم برد تهران را از کجا تهیه کنیم؟

فوم برد چاپی است شبیه به تخته شاسی با این تفاوت که این بار پوستر گلاسه به جای قرار گرفتن روی ام دی اف و....

سفارش کاغذ فتوگلاسه
فروش کاغذ فتوگلاسه و انواع آن

هرچاپ از سه بخش اصلی تشکیل می‌شود. اولی کاغذ (پی وی سی و غیره)، دومی دستگاه یا روش چاپ و سومی اپراتور چاپ است.

چاپ پلات لمینت
قیمت چاپ پلات لمینت فوری

حتما می‌دانید که پلات لمینت چاپی است عریض که روی کاغذ و مقوا انجام می‌شود. مورد استفاده این چاپ به طور عمده پلات نقشه است

چاپ بنر اربعین
بنر اربعین حسینی و نکات طراحی آن

چندسالی است که با باز شدن راه کربلا برای ایرانیان، مراسم اربعین حسینی پرشورتر از همیشه برپا می‌شود.

آشنایی کامل با چاپ پلات
پلات چیست و قیمت چاپ پلات چند است ؟

چاپ پلات چیزی است بین چاپ بنر و چاپ پوستر. زمانی که بخواهیم روی متریال کاغذ، چاپی بزرگتر از پوستر داشته باشیم...

چاپ روی تخته شاسی
جزییات سفارش و چاپ عکس روی تخته شاسی

تخته شاسی کاربردهای مختلفی دارد. از آویز کردن تصویر یک منظره روی دیوار خانه تا نمایش آثار هنری، دستاوردهای اداری و....

1398/08/08

تا به حال به فروشگاه‌هایی که سردر خود را با استفاده از تابلوهای محسورکننده نوستالژیک تزئین می‌کنند توجه کرده‌اید؟

1398/08/02

با فراگیر شدن سفارش چاپ روی کنواس، سوالاتی از قبیل اینکه "پارچه کنواس چیست؟"

1398/07/30

فوم برد چاپی است شبیه به تخته شاسی با این تفاوت که این بار پوستر گلاسه به جای قرار گرفتن روی ام دی اف و....