طراحی و عکاسی

خلاقیت در طراحی گرافیک چیست؟
 خلاقیت در طراحی به معنای انعطاف پذیری ذهن و نترسیدن از ایده ها و طرح های جدید است. خلاقیت در طراحی این نیست که کسی کاری را انجام دهد که تا به حال هیچ کسی انجام نداده است.
 بلکه خلاقیت ادغام ایده های قبلی نیز خلاقیت به حساب می آید. در این موارد طرح به دست امده شاید شباهت زیادی به ایده های قبلی نداشته باشد. 
خلاقیت در گرافیک همان چیزیست که اکثر طراحان گرافیک بدنبال آن هستند. خلاقیت در طراحی بیش ترین تمایز را نسبت به پارامتر های دیگر طراحی ایجاد میکند. 
خلاقیت نیز مانند بسیاری از مباحث دیگر آموختنی است. کافی است شیوه های ایجاد آن را بدانید، تمرین کنید و بکار گیرید. یک طراح خلاق به مانند دانشمند آزمایشگاه می باشد. با شکل ظریفی طرح ها را در هم آمیخته و به صورت نظام مند آنها را آزمایش می کند. در آخر نتیجه ای مورد پسند و ایده ای جدید از خود به جای می گذارد .
 در ادامه ویژگی هایی که یک طراح خلاق باید داشته باشد مطرح شده.

آمادگی پذیرش ایده های نو

 خلاقیت فرآیندی پیچیده است. عوامل بسیاری بر موفقیت یا شکست اثری خلاقانه موثرند. مثلا سیاست های سازمان سفارش دهنده پروژه بر تصمیم گیری ها تاثیر می گذارد.ظهور تکنولوژی های روز سازمان ها را مجاب میکند که ایده های نو را در دستور کار خود قرار دهند.


تولید یک ایده

 ذهن خالی همیشه برای پذیرش و یادگیری چیزهای جدید آماده است.در ذهن افراد تازه کار فضای خالی زیادی وجود دارد اما این فضای خالی در ذهن متخصصان بسیار کم است.
 در خلق یک اثر سخت ترین بخش کار، شروع کردن آن است .

فکر کردن را با ذهنی باز آغاز کنید

برای یک طراح گرافیست، نویسنده، هنرمند و یا فیلسوف هیچ چیز وحشتناکتر از یک صفحه سفید کاغذ نیست. زیر این وظیفه آنهاست که این صفحه خالی را پرکنند. به علاوه، موضوع فقط پر کردن صفحه نیست بلکه باید آن را با اطلاعات و مطالبی که معنی دار، تاثیر گذار و خلاقانه باشد ،پر کنند. انجام این کار شاید کمی سخت به نظر برسد اما غیر ممکن نیست. درست در لحظه ای که خط، تصویر و یا کلمه ای بر روی این صفحه سفید قرار می گیرد، فرایند خلاقیت آغاز می گردد. کلیدخلق یک ایده که کاملا” مناسب و کاملا” مرتبط با موضوع باشد این است که از صفر شروع کنید یعنی با ذهن کاملا” باز که هیچ گرفتاری قبلی در آن وجود نداشته باشد فکر کنید،درست است که در این صورت ایده های بسیار گوناگونی در ذهن شما شکل خواهد گرفت اما نگران نباشید زیرا در هنگام کار محدودیت توانایی های شما،بایدها و نبایدها و پارامترهای دیگری که در نظر دارید، انتخاب های شما را محدود خواهد کرد.


زمان طراحی 


left

من تجربه شخصی خود را در اینجا برای شما به اشتراک میگذارم. به نظرم بهترین زمان برای طراحی ، صبح ها (چیزی بین ۶ تا ۱۲ ظهر) و شب ها (چیزی بین ۱۰ تا ۴ بامداد) هست. از طراحی در هنگام غروب (چیزی بین ۴ تا ۷ بعد از ظهر) تا حد امکان بپرهیزید.در ساعاتی به جز زمان هایی که ذکر شد نیز میتوانید طراحی هایتان را انجام دهید. اما مفیدترین ساعات، همان است که اشاره شد!موسیقی

یکی از موثرترین مواردی که فوق العاده روی طراحی تاثیر میگذاره، موسیقی هست. برای طراحی هایی با محتوای فانتزی باید برای خود یک محیط شاد مهیا کنید! موسیقی شاد در محیط کاری خود پخش کنید و سعی کنید تا حد امکان سیگنال های شاد و زیبا را از موسیقیِ در حال پخش، دریافت کنید و آن را به همان شکل روی طرح پیاده سازی کنید. 
وقتی هنگام طراحی موسیقی گوش میکنید، تمامی افکار و ذهن و روح تان تحت تاثیر موسیقی قرار میگیرد و به همین دلیل وقتی طراحی ای را با موسیقی آغاز میکنید، آن طراحی در قالب همان موسیقی ای که گوش میکنید در می آید و دیگر این دَستان خالی شما نیست که طرح میریزد، بلکه تمامی حرکاتتان، افکارتان، دیدتان و همه و همه توسط موسیقی تنظیم میشوند و به بهترین شکل ممکن عمل میکنند.