عوامل موثر در طراحی کاتالوگ

دسته بندی : تبلیغات
25 1399/12/25
تعداد بازدید :
2240 بازدید
نظرات :
نظر
عوامل موثر در طراحی کاتالوگ
در مقالات پیشین با معنی و مفهوم کاتالوگ آشنا شدیم و با ویژگی‌های یک کاتالوگ خوب رو بررسی کردیم. با هم متوجه شدیم که طراحی مهم ترین قدم برای موفقیت یک کاتالوگ است، در این مقاله به بررسی عوامل موثر در طراحی کاتالوگ میپردازیم و با تاثیرگذار ترین مورد در بین این عامل‌ها آشنا میشنویم. 

عوامل موثر در طراحی کاتالوگ


پیش از اینکه به سراغ معرفی موردی، عوامل موثر در طراحی کاتالوگ بریم، باید چند نکته رو مد نظر قرار بدیم. برای چاپ کاتالوگ در تیراژ کم  میتونید از چاپ دیجیتال آنلاین استفاده کنید.از جمله اینکه مشتریان و خوانندگان این کاتالوگ چه کسانی هستن، قرار هست چه میزان بودجه برای اینکار اختصاص بدیم، چه مقدار زمان برای طراحی، ساخت و چاپ کاتالوگ در اختیار داریم و در نهایت باید به صورت صادقانه و منطقی پیش بینی کنیم که پس از خواندن این کاتالوگ توسط مخاطبان، قرار هست چه بازخورد هایی بگیریم.
بنابراین مثل فیلم و پروژه های سینمایی که پیش از فیلمبرداری به یک مرحله پیش تولید نیاز دارن، ما هم پیش از طراحی کاتالوگ به یک مرحله پیش تولید نیاز داریم تا با بررسی عوامل مختلف و تاثیرگذار روی پروسه ساخت، بتونیم بهترین طراحی رو داشته باشیم. در ادامه به بررسی چندین مورد از عوامل موثر در طراحی کاتالوگ پرداخته ایم، با ما همراه باشید. 
برای مشاهده: چاپ بنر تسلیت

•توجه به ابعاد بصری کلی:

مقصود ما در این جا صرفا ابعاد کلی و ظاهری یک کاتالوگه که در چند ثانیه ابتدایی پس از دریافت کردن کاتالوگ توسط مخاطب، توجه اون رو جلب میکنه. بین یک کاتالوگ سه لتی که به شکل معمول تازده شده و از جنس کاغذهایی ساخته شده که هر روزه در زندگی روزمره با اون سر و کار داریم تا یک کاتالوگ با جنس کاغذ متفاوت و تا خورده شده به شکل یک اوریگامی، کدوم رو انتخاب میکنین؟ بنابراین فراموش نکنین که خلاقیت و نوآوری رو سرلوحه کار خود قرار بدین. از امتحان کردن جنس های مختلف کاغذ ترس نداشته باشین و به سراغ ابعادی فراتر از کاغذهایی معمولی A4 و A5 بروید.چاپ بروشور نیز قواعد و قانون های خودش و داره برای درک ان کلیک کنید.
 ما در مقالات پیشین، چندین مدل تا زدن نوآورانه برای کاتالوگ ها رو شرح دادیم، با سر زدن به اون مقاله یا حتی یک سرچ کوتاه در گوگل، با میلیون ها شکل مختلف که امکان تا کردن یک کاغذ رو به شما میده، مواجه میشین. پس ابتدای کار یک کاغذ در ابعادی که مورد نیازتون هست، بردارین و مدل تا زدن مورد علاقه تون رو انتخاب کنین و بعد از اون با توجه به ابعاد هر صفحه به طراحی عکس ها و متون کاتالوگ بپردازین. چرا که شما نمیخواهین کلمات با ارزش هر پاراگراف بین خط تا بیفتن و مشخص نشن. 

متفاوت باشین:

داشتن یک سورپرایز کوچک برای مشتری درون کاتالوگ، مثل یک گل کاغذی، یک سی دی آموزشی، یک فلش یا هر شی دیگه ای که مربوط به کسب و کار یا خدمات ارائه شده توسط شما میشه، وجه تمایز بزرگی بین شما و رقبا ایجاد میکنه. چنین عملی هرگز از یاد مخاطب شما نمیره و این باعث میشه تا همیشه در ذهن اونها پر رنگ تر باقی بمونین. با قرار دادن این قبیل موارد درون کاتالوگ، شما میتونین یک کاغذ یک بعدی رو به یک کالای سه بعدی ارتقا بدین و توجه مشتری رو به شکل ویژه ای جلب کنین.
میتونید تخته شاسی چیه؟ میدونید کوثر پرینت چاپ تخته شاسی و به صورت منحصر به فردی انجام میده؟

توجه به ابعاد بصری جزئی:

تا به حال شده یک کتاب خیلی خوب رو به خاطر فونت نامناسب و نوشته های ریز که باعث چشم درد شما میشه ، نصفه نیمه رها کنین؟ خب، همین امر در مورد هر نوشته کاغذی صدق میکنه. در مورد اهمیت نوع فونت و رنگ مناسب، هر چه بگیم، کم گفتیم! ممکنه مخاطب شما در رده سنی میانسالی باشه و برای همین بهتره که رنگ های استفاده شده در کاتالوگ بیشتر خنثی یا تیره باشن و از فونت های بزرگ تر و خوانا تر و رسمی استفاده شه.
 در حالی‌ که اگر اکثر مخاطبین شما قشر جوان هستن، استفاده از رنگ های جیغ و شاد در کنار فونت های کمتر شناخته شده، باعث جلب توجه اونها میشه.
بنابراین دوباره باید تاکید کنیم که حتما پیش از ساخت تبلیغات و پرداختن به کاتالوگ، باید مشتریان خود رو به بهترین نحو بشناسین و اونها رو دسته بندی کنین. خرفه ای های این نوع از تبلیغات مبتنی بر کاغذ میگن برای گرفتن نتیجه بهتر از کاتالوگ، یکی از عوامل موثر در طراحی کاتالوگ استفاده از دو یا سه فونت مختلفه که در کل با هم هماهنگی و نوعی هارمونی داشته باشن. علاوه بر این رنگ نوشته ها باید با رنگ عکس های استفاده شده در خلال متون، همخوانی داشته باشه و هر دو از یک پالت رنگی تشکیل شده باشن.
اگر برای کسب و کار و یا حتی مراسماتون  نیازمند چاپ کارت عروسی و یا دعوت  هستید کلیک کنید.

•جدی گرفتن قدرت عکس:

شاید شنیده باشین که یک عکس خوب به اندازه هزاران کلمه حرف داره. این مثال در مورد کاتالوگ واقعا صدق میکنه. اگر به دنبال طراحی کاتالوگ به بهترین شکل ممکن هستین، هرگز از عکسهایی با کیفیت نامطلوب یا عکسهایی که به راحتی در نت پیدا میشن، استفاده نکنین.
پیشنهاد ما به شما استفاده از یک تیم عکاسی ماهر هست که بتونن محصول شما رو به شکل واقعی تصویر برداری کنن و عکسهای خاص خودتون رو به شما تحویل بدن. باید در نظر داشته باشین که انتخاب نوع چاپ، روی کیفیت ورژن نهایی کاتالوگ تاثیر میذاره، بنابراین بعد از طراحی اصولی کاتالوگ و قبل از اقدام کردن برای چاپ، با یک شرکت چاپ یا یک چاپخانه ماهر درباره نحوه چاپ ایده آل خودتون مشورت کنین.
داشتن یک عکس که حاصل زحمت تیم خود شما باشه حتی اگر به اندازه عکس های ژورنالی، خرفه ای نباشه، اما به مخاطب حس اعتماد القا میکنه. اعتمادی که شما برای ادامه کسب و کار و به دست آوردن سود مناسب، به اون خیلی نیاز خواهید داشت.
مطالب مرتبط: نکاتی یک کاتالوگ را جذاب میکند.

تاثیرگذار ترین عامل در طراحی کاتالوگ


با خوندن تمامی این موارد ممکنه کمی گیج بشین که در نهایت کدوم یک از این عوامل موثر در طراحی کاتالوگ، از دیگری مهم تر و تاثیرگذار تره؟ باید گفت که هارمونی و ارتباط پیوسته تمامی عکسها و مانها با یکدیگر و همچنین ارتباط این عوامل با کسب و کار شما تاثیرگذار ترین عامل محسوب میشه. و با رعایت کردن همین یک موضوع، در اصل شما به تمامی عوامل بالا عمل کرده اید. 
 

همواره به یاد داشته باشین، کاتالوگ شناسنامه کار شماست:

حتی اگر کاتالوگ شما به بهترین و حرفه ای ترین حالت ممکن طراحی شده باشه اما همخوانی با کسب و کار شما نداشته باشه، ارزشی نخواهد داشت. اگر به طور مثال شما صاحب یک آژانس مسافرتی باشید ولی کاتالوگ شما با رنگ های طلایی و طوسی تزیین شده باشه و از متن های سنگین استفاده کرده باشه، مخاطب شما علاقه خودش رو به خوندن از دست میده و زخمت چند ماه کار شما به سطل آشغال فرستاده میشه. یکی از مهم ترین عوامل موثر در طراحی کاتالوگ، ارتباط کاتالوگ با کسب و کار شماست که هرگز نباید فراموش شه.

خلاصه نکات مقاله

کاتالوگ از جمله موثرترین تبلیغاتی است که حتی در حال حاضر و با گسترش اینترنت، میتوان داشت. برای بهره وری هرچه بیشتر از پخش کاتالوگ، باید طراحی و ساخت این کاتالوگ به حرفه ای ترین شکل ممکن انجام بشه. عوامل موثر در طراحی کاتالوگ حرفه ای، از شکل و رنگ فونت نوشته ها تا انتخاب عکسی با کیفیت بالا و داشتن خلاقیت در حین طراحی، هستند. علاوه بر این نکات جزئی، در نظر داشتن هماهنگی مطلوب بین بخش های مختلف کاتالوگ، تا زدن نوآورانه و استفاده از یک چاپخانه ماهر و چاپی متناسب با جنس کاغذ، از دیگر عوامل موثر به شمار میرن، که به طور مفصل در این مقاله با اونها آشنا شدیم.


برچسب ها

مشاوره