انواع بروشور | موضوع بروشور

دسته بندی : تبلیغات
13 1399/12/13
تعداد بازدید :
12833 بازدید
نظرات :
نظر
انواع بروشور | موضوع بروشور

بروشور، که در انگلیسی به آن Brochure گفته میشود، دفترچه کوچکی هست که به مشتریان شما کمک میکنه با کسب و کار شما بهتر آشنا شن و کالا و خدمات مورد نظر خود رو انتخاب کنن. انتخاب متنهای ساده اما روان، عکسهای خلاقانه و طراحی ساده و جدید، در جذب مشتری توسط بروشور، اهمیت بالایی داره. پیش از این به طور مفصل با بروشور آشنا شدیم و ویژگی های اون را بررسی کردیم. متوجه شدیم که با توجه به نوع و مکان ارائه بروشور، بازار هدف این تبلیغ، مشتریان بلقوه‌ای هستند که اگر توجهشان به طور شایسته ای جلب بشه به مشتریان بالفعل تبدیل میشن. به همین دلیل باید در طراحی و چاپ بروشور دقت بالایی داشته باشیم. در این مقاله بررسی انواع بروشور میپردازیم. با ما همراه باشید. 

انواع مختلف بروشور 


بروشور که از تبلیغات مبتنی بر کاغذه و باعث جلب توجه مصرف کننده محصولات شما میشه برای چاپ بروشور در تعداد پایین میتونید از چاپ دیجیتال آنلاین استفاده کنید، و اغلب با توجه به نوع تا زدن و تعداد صفحاتش دسته بندی میشه. البته یکی از انواع بروشور که کمتر شناخته شده ‌اس، نوع الکترونیکی اونه که امروزه با توجه به شرایط ویروس کرونا و همچنین پررنگ تر شدن کسب و کارهای آنلاین و خرید اینترنتی، با استقبال جالبی رو به رو شده. شاید شما هم این بروشورها را دیده باشین که گاهی توسط آژانس های تبلیغاتی به ایمیل شما فرستاده میشن. یا شاید هم کارت پستال‌های تبریک اعیاد و مناسبت‌های مختلف که لینک مشاهده اونها از طریق مسنجرهایی نظیر واتساپ و تلگرام براتون ارسال شده، توجهتون رو جلب کرده باشه. اینها از انواع بروشور الکترونیک هستند.باید در نظر داشته باشید که چاپ بروشور برای بیشتر کسب و کار ها ضروری است.

انواع مختلفی از بروشور 


بنابراین اگر شما دنبال ایجاد تفاوتی در تبلیغات کاغذی خود هستین میتونید از کارت دعوت هم استفاده کنید، علاوه بر اینکه در نوع تا زدن میتونین خلاقیت به خرج بدین، با استفاده از کاغذهایی در رنگها و ابعادی متفاوت از عامه، میتونین توجه مخاطب رو جلب کنین. انواع بروشور علاوه بر ویژگی های ذاتی با توجه به کاربردی هم که دارن، دسته بندی میشن. به طور مثال بروشورهای لوکس بیزینس، بروشورهای دانشگاهی یا درسی، بروشورهای تبلیغاتی و ...

انواع مختلف تا زدن بروشور 

برای 

برای چاپ بروشور بهتر است از چاپ افست استفاده نمایید.

بروشورها میتونن شامل سه یا چهار لت باشن، حقیقتش در مورد تعداد لت‌ها دست شما برای خلاقیت داشتن چندان باز نیست. اما میتونین برای تا زدن این بروشور، روشهای مختلفی رو دنبال کنین تا به نتیجه دلخواه برسین. چند نمونه از تا زدن انواع بروشور رو در بالا مشاهده میکنین. این مدل‌های تا زدن با نام‌هایی نظیر آکاردئونی، زیگزاگ و دروازه‌ای شناخته میشن. در حقیقت تمام این بروشورها تحت زیر عنوان "بروشور تاشو" شناخته میشن و تنها تفاوت اونها در ظاهرشون هست.

ما در ایران اغلب از کاغذهای سایز A4 و A5 برای چاپ بروشور استفاده میکنیم و سپس با استفاده از روکش هایی مخصوصی مانند سلفونهای خاص، یو-وی موضعی و هات فویل، به آن برق و جلوه میبخشیم. علت استفاده از این کاغذها، کاهش دور ریز هنگام برش بروشور هست. این امر باعث میشه ساخت و پرداخت بروشور برای تولیدکننده و ارائه دهنده خدمات، مقرون به صرفه باشه.
  اگر یک کسب و کار موفق دارید و هم چنین همواره به دنبال تبلیغات و پیشرفت در این زمینه هستید بهتره به فکر چاپ استیکر نیز باشید استیکر میتونه یک وسیله تبلیغاتی بسیار موثر برای شما باشه.
 

انواع بروشور درسی


بیشتر بدانید: مزایا چاپ کارت ویزیت

همونطور که اشاره کردیم بروشورهای درسی از انواع مختلف بروشور هست که اغلب برای اطلاع از برنامه درسی یک مدرسه، اغلب دبیرستان، و دانشگاه به کار میره. در این بروشور شما از برنامه راهبردی سال تحصیلی آینده مطلع میشین. علاوه بر سرفصلهای درسی و یا به طور مثال نام اساتید، از برنامه های جانبی و فوق برنامه نیز در بروشور درسی نام برده میشه. به طور مثال کمپ‌های تحصیلی، پانسیون شبانه روزی برای دانش آموزان غیر بومی، اردوهای سیاحتی یا علمی، بازدید از آزمایشگاه‌ها یا رصدخانه‌ها و ...

تفاوت انواع بروشور با هم


انواع بروشور را علاوه بر هنگام طراحی، پس از چاپ و در هنگام صحافی نیز میتوان به چند دسته تقسیم کرد:
بروشورهای منگنه‌ای:
این بروشورها اغلب شامل بیست صفحه یا کمتر میشن. بر روی صفحات کاغذی با گرم بالا یا مقوا توسط چاپ دیجیتال انجام میگیرن. علت این امر اینه که اغلب بروشورهای دفترچه‌ای یا منگنه‌ای شامل چند صفحه A4 هستن که این صفحات روی هم تا شدن تا شامل دو صفحه A5 بشن. بنابراین تعداد صفحات این نوع بروشور زوج هست و پس از چاپ توسط چند منگنه درون دفترچه و دو منگنه بیرونی در بالا و پایین صفحه، صحافی میشن. این دسته از انواع بروشور، برای شرکتها و ارائه دهندگانی مناسبه که تعداد بالایی از کالاها یا خدمات رو ارائه میدن.

بروشور تاشو:
شناخته شده ترین نوع بروشور که تصویر سه لتی اون در ذهن همه ما هست، بروشور تاشو نام داره که بالاتر از اون صحبت کردیم. بروشورهای تاشو میتونن به روش افست یا دیجیتال چاپ شن و انتخاب این موضوع به تیراژ مدنظر کارفرما بستگی داره. همچنین از کاغذهایی با گرم تقریبا بالا برای بروشور تاشو استفاده میشه و باید هنگام طراحی این بروشور به حاشیه امن، بخشی از بروشور که ممکنه هنگام تا زدن یا برش زدن از بین بره، توجه کرد. 
 
نمونه پمفلت آموزشی در حوزه پزشکی 

پمفلت:
برخی پمفلت را از بروشور جدا میدونن و برخی اون رو جزوی از انواع بروشور در نظر میگیرن . بهترین و دم دستی ترین مثال برای پمفلت ها، دفترچه راهنماهای کوچیکی هستن که در انواع محصولات قرار دارن و ویژگی های اون کالا و طرز استفاده رو توضیح میدن. ویژگی خاص پمفلتها چاپ اونها رو کاغذهای نازک و گرم پایین هست. این چاپ به صورت دو رو، روی یک کاغذ انجام میشه. هدف از ساخت و پرداخت پمفلت ها بیشتر آموزش یک موضوع هست، بنابراین چنانچه دنبال جنبه تبلیغاتی و جذب مشتری هستین، این نوع برای شما چندان مناسب نخواهد بود. پمفلتها صرفا برای آموزش و اطلاع دادن درباره یک موضوع به کار میرن.

بروشورهای فرم دار:
شکل متفاوت تر و خلاقانه تری نسبت به باقی بروشورهای موجود در بازار دارن، ممکنه به شکل پنج ضلعی، مثلث یا شش ضلعی ارائه بشن. این نوع هزینه بالایی هنگام چاپ خواهد داشت و دور ریز کاغذ اون بالاست. با توجه به اینکه در این نوع از انواع بروشور، توجه خواننده بیشتر از متن به شکل ظاهری و بصری اثر جلب میشه، برای بیزینس‌ های بزرگ خیلی مناسب نیست. همچنین طراحی این نوع از بروشور دقت و مهارت بالایی میطلبه و چاپ و پرینت اون به وسیله چاپ دیجیتال انجام میشه. 

بیشتر بدانید: چاپ تخته شاسی 

کدام نوع بروشور برای من مناسب تره؟

اینکه مشتریان شما اکثرا متعلق به کدوم یک از اقشار جامعه هستند، چه جنسیتی دارن و چند سالشونه، تاثیر مستقیمی داره روی نوع طراحی و حتی جنس کاغذی که قراره چاپ روی اون انجام بشه. بنابراین ابتدا بازار هدف خود رو به خوبی بشناسین و سپس با کمک گرفتن از این مقاله انتخاب کنین کدوم بروشور مناسب تره.

خلاصه نکات مقاله

بروشور نوعی از تبلیغات کاغذیه که اکثرا برای نمایشگاه‌ها و کمپین‌ها به کار میره. شناخت مشتری و استفاده از یک طراح ماهر و یک تیم عکاسی خوب، مهم ترین قدمها برای به دست آوردن یک نتیجه مطلوب از چاپ بروشوره. اگر به طراحی بروشور توجه شه میتونه تاثیر فوق العاده ای روی فروش و شناخته شدن کسب و کار شما داشته باشه. درون بروشور به معرفی ساده و خلاصه محصولات خود میپردازین و از بهترین و باکیفیت ترین عکسهای ممکن برای نشون دادن ویژگی های محصول، استفاده میکنین.
 شما باتوجه به بودجه و سلیقه خودتون، میتونین از بین انواع مختلف بروشور، یکی رو انتخاب کنین. بروشورها با توجه به اشکال مختلف تا زدن، نوع چاپ و ورق استفاده شده برای چاپ، نوع صحافی و در نهایت کاربردهای گوناگونی به انواع زیادی تقسیم میشن از جمله منگنه ای، پمفلت، تاشو، لوکس، درسی و ... . در این مقاله به بررسی ویژگی ها و کاربرد هر کدوم پرداختیم و مثالهایی از هر یک زدیم.
امید است خوندن این مقاله شما رو با انواع بروشور آشنا کرده باشه و به شما برای طراحی، ساخت و پرداخت بروشور مدنظرتون، ایده داده باشه. 


برچسب ها

مشاوره