تفاوت چاپ دیجیتال با افست | چاپ دیجیتال چیست؟

دسته بندی : تبلیغات
11 1399/12/11
تعداد بازدید :
2150 بازدید
نظرات :
نظر
تفاوت چاپ دیجیتال با افست | چاپ دیجیتال چیست؟
حتما در فیلمها یا سریال های قدیمی، صحنه هایی رو دیدین که روزنامه ها روی رول های بزرگ فلزی در حال چاپ شدن، هستند. این صحنه ها به شما چاپ افست رو نشون میده. این نوع چاپ از قدیمی ترین روش های انتقال مطالب و تصاویر به دیگرانه. تمامی رنگهای استفاده شده در یک تصویر هزار رنگ که از طریق چاپ افست، به کاغذ منتقل شده، از طریق ترکیب شدن چهار رنگ اصلی به دست اومده. این چهار رنگ زرد، سیاه، یشمی و قرمز هستند. به اختصار این چهار رنگ را CMYK مینامند. از بزرگترین تفاوت چاپ دیجیتال و افست، بخش رابط کاربری اونهاست. به این معنی که در بخش رابط چاپ افست با کاغذ، از مهرهایی به شکل زینک استفاده میشه، اما در چاپ دیجیتال رابط خارجی وجود نداره. 

تفاوت چاپ دیجیتال و افست 


تا به حال به به دنبال چاپ بنر فوری و ارزان به صورت دیجیتال یا افست بوده اید؟ اگر دوست دارید بدونید این بنر های با کیفیت به چه صورت هستند بر روی لینک کلیک کنید.
 چاپ دیجیتال کودک نوپایی است که زمان زیادی از حضور اون نمیگذره و چاپ در اون به صورت به شکل خطی انجام میشه، به همین دلیل دقت بالاتری در چاپ داره و در زمان کمتری چاپ رو انجام میده. پرینترهایی که روی میز تحریر شما یا روی میز کارتون قرار داره، از نسل همین چاپ دیجیتال هستن.
تقریبا شناخته شده ترین نوع چاپ در ایران، چاپ افسته. به این نوع چاپ، چاپ مسطح هم گفته میشه. در طول مقاله با باقی ویژگی های این نوع چاپ قدیمی آشنا میشیم. اما در ابتدا باید بدونین تفاوت چاپ دیجیتال و افست، در نوع صحت رنگ، صرفه اقتصادی برای تیراژهای مختلف و زمان موردنیاز برای چاپه.برای چاپ برشور نیز میتونید از این نوع چاپ ها استفاده کنید.
چاپ دیجیتال تازه نفس و مدرن محسوب میشه. برای این نوع چاپ، صرف هزینه و زمان زیادی لازم نیست ، پرینترهای خانگی یا حتی دستگاه های چاپ که در برای موارد معمولی مانند کپی کردن و اسکن مدارک در دفاتر فنی به کار میرن، از نوع چاپ دیجیتال هستند.ممکنه شما برای چاپ کارت عروسی  خودتون از این چاپ استفاده کنید اما باید بدانید که اگر رنگ خاصی مد نظر دارید این چاپ مناسب نمیباشد.
چاپ افست از روش های قدیمی ای است که برای چاپ حتما نیاز به اپراتور داره و ناظر چاپ افست بودن کار هرکسی نیست. چرا که نیاز به تجربه و مهارت داره. افست با استفاده از تعدادی قطعات زینک کار میکنه و به همین دلیل بسته به نوع و رنگ طرحی که شما برای چاپ کردن، سفارش دادین، بین یک تا دو هفته زمان میبره تا بتونین محصول نهایی رو تحویل بگیرین. این دقت بالا باعث شده کیفیت چاپ افست به طور کلی از چاپ دیجیتال بالاتر باشه اما باید در نظر داشت که این نوع چاپ، برای تیراژهای پایین صرفه اقتصادی نداره و برای تعداد بالاتر از ده هزار عدد، مناسب تره. 

دستگاه چاپ افست

بیشتر بخوانید: مزایای چاپ کارت ویزیت
در اصل باید گفت، امکان مشخص کردن یک روش مناسب برای چاپ به طور کلی وجود نداره. اینکه کدوم نوع برای شما مناسب تره، به فاکتورهایی مثل بودجه شما، طرحی که مدنظر دارین، تیراژ مورد نیاز و ... بستگی داره. توجه به این عوامل باعث میشه بتونین بهترین راه رو برای خود انتخاب کنین.
 تمامی چاپ ها مزایا و معایب خود را دارند و باید شما با توجه به نوع محصول موردنظر خود انتخاب کنین که کدوم یکی از این چاپها برای شما به صرفه تر و مناسبتره. ما در ادامه به بررسی مزایا و معایب دو نوع چاپ دیجیتال و افست میپردازیم. پس از خوندن این مقاله شما تا حدودی با ویژگی هر کدام از این نوع ها آشنا شده و میتونین با چشم بازتر و آگاهی بالاتر، نوع چاپ متناسب با محصول خودتون رو انتخاب کنید. با ما همراه باشید.
اگر رنگهای خاص برای چاپ نیاز دارین، چاپ دیجیتال شما رو نا امید خواهد کرد. تفاوت چاپ دیجیتال و افست در همین ترکیب رنگه. در نظر داشته باشید که رنگ هایی مثل طلایی یا نقره ای رو باید به چاپ افست سپرد. چاپ افست رنگ های واقعی به شما تحویل میده، کیفیت تصاویر بالاتره، رنگ ها به شکل درست تری به دست میان و به تصویری که شما در کامپیوتر میبینین نزدیک تره. بنابراین یکی از بزرگترین تفاوت چاپ دیجیتال و افست، از لحاظ صحت رنگه. 
مطالب بیشتر: چاپ بنر تسلیت

دستگاه چاپ دیجیتال 

البته باید درنظر داشته باشید که این نوع چاپ برای کارهای کم حجم هزینه بالایی داره. علاوه بر این، اگر اشتباهی در چاپ ایجاد شه، یک دسته کامل از صفحات دچار همون مشکل میشن و پروسه چاپ باید دوباره تکرار شه. 
بر خلاف چاپ افست، چاپ دیجیتال رو بستر پلاستیکی انجام میشه و به همین دلیل پروسه انجام این چاپ کوتاه تره و هر اپراتوری میتونه به نحوه تولید اون، نظارت کنه. چرا که نیاز به مراقبت خاصی نداره. از دیگر تفاوت چاپ دیجیتال و افست در نوع جوهر چاپه. که در چاپ دیجیتال از جوهر مایع یا تونر پودری استفاده میشه.
آیا میدانید چاپ فلکسی چیست؟ 
 پرینتر خانگی شما نمونه کوچک شده و کم مصرف همین نوع چاپه. ابعاد بزرگتر و صنعتی آن در دفاتر چاپ و چاپخانه ها به کار میره، اما اساس کاری هر دو یکسانه. از مزایای چاپ دیجیتال هزینه پایین برای کارهایی با حجم کمه که باعث میشه برای هر صفحه هم هزینه پایین تر بیاد. همچنین چاپ دو دسته یکسان از یک طرح که در زمانهای مختلف چاپ شدن، در چاپ دیجیتال بیشتر شباهت داره تا در چاپ افست. 

آیا از چاپ تخته شاسی و هزینه های باخبرید؟ برای اطلاع کلیک کنید.

چاپ افست بهتر است یا چاپ دیجیتال؟برای اینکه پاسخ نهایی به این سوال بدیم، ابتدا باید بررسی کنیم حجم کار ما چقدره. برای تعداد محدود چاپ دیجیتال گزینه بهتریه. اما برای 600 عدد به بالا ترجیحا از چاپ افست استفاده کنین.
در درجه دوم باید تصمیم بگیرین که موادی که قراره روی اون کارت بیزینس شما یا کاتالوگ و بروشورتون چاپ بشه، چه ماده ایه. امروزه شما علاوه بر چوب و فلز و کاغذ، روی سایر سطوح نامعمول هم قابلیت چاپ دارین. گزینه چاپ دیجیتال ممکنه اینجا اندک محدودیتی جلوی پای شما بگذاره.
 اما چاپ افست دست شما رو برای انتخاب سطح چاپ بازتر میگذاره. از امتحان کردن متریال های جدید نترسین و اجازه ریسک کردن به خود و تیم خود بدین. 
از دیگر تفاوت چاپ دیجیتال و افست، تفاوت در زمان تحویل پروژه اس.
استفاده از چاپ دیجیتال در زمان شما صرفه جویی میکنه اما همونطور که پیش تر اشاره کردیم، ممکنه اونطور که انتظار دارید، نتیجه مطلوبی دریافت نکنین. به هرحال همیشه گفتن گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی! بنابراین زمان چند هفته ای که صرف تکمیل چاپ، در مراحل چاپ افست میشه، به شما یک محصول با کیفیت، با رنگهای واقعی میده. البته این تایم انتظار بسته به ابعاد پروژه شما و صف انتظار چایخانه مورد نظر شماست. 

همچنین در نهایت باید گفت که اگر قصد دارین، یک چاپ در تیراژ بالا انجام بدین و برای شروع نیاز دارین، یک نمونه کوچک اولیه داشته باشین، از چاپ دیجیتال بهره ببرین. چون ممکنه اشکالات غیر منتظره در نمونه گیری چاپ افست، اتفاق نیفتن. 

تفاوت کلی چاپ دیجیتال و افست 
یکی از مهم ترین تفاوت چاپ دیجیتال و افست، عدم صحت رنگ در چاپ دیجیتال، بر خلاف چاپ افسته. یعنی اینکه اگر یک طرح رو یک بار با استفاده از افست و بار دیگر با استفاده از دیجیتال چاپ کنین، نتیجه چاپ افست به رنگ واقعی نزدیک تره . این امر به خاطر استفاده چاپ دیجیتال از جوهرهای ترکیبیه. این رنگهای ترکیبی تا جای ممکن، سعی میکنن به رنگ موجود در تصویر اصلی نزدیک باشن. اما گاهی نمیتونن اون رنگ رو دقیقا تکرار کنن. 

خلاصه نکات مقاله

از انواع چاپ های مختلفی که در بازار و در طول تاریخ بعد از گوتنبرگ، به وجود اومدن، دو نوع چاپ در حال حاضر در ایران از پر طرفدار ترین و کارآمد ترین انواع محسوب میشن: چاپ دیجیتال و چاپ افست
تفاوت چاپ دیجیتال و افست، از ویژگی های ذاتی هر کدام از این چاپ ها نشات میگیرن. از زمان مورد نیاز برای چاپ تا نوع رنگی که در هر کدام استفاده میشود. 

برچسب ها

مشاوره