راهنمای کامل طراحی و چاپ پوستر

دسته بندی : چاپ
24 1398/06/24
تعداد بازدید :
436 بازدید
نظرات :
نظر
راهنمای کامل طراحی و چاپ پوستر

 آشنایی با ساختار و ظرفیت پوستر

در این نوشته، به طور جامع همه آنچه نیاز است درباره طراحی و چاپ پوستر بدانید زیر ذره بین قرار داده می‌شود. چه مقصود شما چاپ پوسترهای تبلیغاتی باشد و چه بخواهید کارهای هنری تولید کنید، همراهی ما تا انتهای این نوشته خالی از لطف نخواهد بود. ما از شناخت ماهیت و مزایای پوستر آغاز می‌کنیم، به شرح نکات فنی چاپ پوستر می‌رسیم و در آخر، از چند نمونه مناسب طراحی شده پرده برمی‌داریم. 

سفارش آنلاین پوستر از طریق لینک زیر : 


چاپ پوستر


همانطور که در بالا اشاره شد، پوسترها هم در مقاصد هنری به کار گرفته می‌شوند (برای نمایش عکس یا قدرت طراحی هنرمند) و هم برای پیشبرد اهداف تبیغاتی. در بین تمامی گونه‌های چاپ، پوستر ویژگی و ظرفیت‌هایی دارد که آن را از سایرین متمایز کرده. در این قسمت، ذیل چند بند به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • نسبت به چاپ‌هایی نظیر تراکت، بروشور و غیره، پوستر بالاترین ظرفیت ایجاد تاثیر در مدت زمانی کوتاه را داراست. اگر کار طراحی حرفه‌ای انجام شده باشد، تنها با یک نگاه، نام و نشان برند در جان و جهان مخاطب رخنه می‌کند.
 • در مقایسه با سایر چاپ‌ها که عمری محدود دارند، پوستر تا سالیان سال روی دیوار، درون قاب، پشت شیشه و هر فضایی ماندگار می‌ماند.
 • از آنجا که نصب پوستر فضایی ویژه نمی‌خواهد، می‌توان آن‌را بدون محدودیت در معرض دید جمعیت‌هایی انبوه قرار داد.
 • حتی پوسترهای رنگی و گلاسه، نسبت به چاپ بروشور، کاتالوگ، فوم‌برد و تخته‌شاسی قیمت پایین‌تری دارند. این مساله در شرایط اقتصادی فعلی یک برگ برنده بزرگ است.
 • در کمپین‌های بزرگ تبلیغاتی، پوستر می‌تواند به عنوان مکمل طرح بیلبورد، تراکت، بروشور و غیره را در اذهان مخاطب جای بیاندازد.
 • در آخر، باید به توانایی پوستر در ایجاد برقراری ارتباط حداکثری با طیفهای وسیع افراد دارای سلایق مختلف- اشاره کرد. تقریبا نمی‌توان کسی را یافت که با پوستر ارتباط برقرار نکند.

 • بیشتر بخوانید : تفاوت بنر و پوسترهای تبلیغاتی 

چگونه یک پوستر حرفه‌ای طراحی کنیم؟

اگرمزیت‌های بالا شما را وسوسه کرده که پشت سیستم بنشینید، کافی است کمی ذوق و زیبایی‌شناسی را به نکات فنی زیر افزوده و نتیجه نهایی را به بهترین شکل دریافت کنید.

 1. مانیتور شما رنگ را با تنظیمات RGB نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید آنچه در صفحه، نمایش داده می‌شود با چاپ نهایی یکسان باشد، تنظیمات را روی CMYK یا حالت چهاررنگی قرار دهید.
 2. به خصوص در صورتی که قرار است پوستر را در ابعاد بزرگ چاپ کنید، نرم افزارهای برداری (vector) نظیر Adobe Illustrator به سایرین ارجحیت دارند. زیرا کیفیت و جزئیات دریافت شده از آن‌ها شرایط بهتری دارد.
 3. حتما کنترل کنید که تنظیمات نرم افزار کیفیت 300 DPI را ارائه دهد. در غیر اینصورت احتمال مشاهده پیکسلی تصویر وجود خواهد داشت.
 4. ابعاد پوستر را استاندارد انتخاب کنید. معمولا A2 (594mm x 420mm) و A3 (420mm x 297mm) و A4 (297mm x 210mm) برای چاپ پوستر بهترین گزینه ها هستند، مگر اینکه طرحی خاص، ابعادی ویژه طلب کند.
 5. اگر قرار بود طرح را خود به دست چاپخانه آنلاین کوثر برسانید، آن را در PDF format  تحویل دهید.
 6. برای چاپ نهایی، شما دو انتخاب دارید. چاپ دیجیتال و افست (لیتوگرافی). اگر تیراژ پایین است، سراغ پرینترهای دیجیتال باشید، اما اگر تیراژ بالاست، افست هم کیفیت بالاتری ارائه می‌دهد و هم قیمت اقتصادی مقبول‌تر.
 7. نکته آخر انتخاب یک چاپخانه کارکشته و امتحان‌پس‌داده است. سپردن کار به دست نیروهای آماتور کیفیت نهایی را به شکلی ملموس کاهش می‌دهد.

چند توصیه برای ساخت پوسترهای زیبا

حالا که نکات فنی را گفتیم، زمان ارائه چند نکته مختصر برای ساخت پوسترهایی زیبا، جذاب و دل‌فریب است. اینکار هم ذیل چند بند انجام شده است. به شما توصیه می کنیم چاپ افست را نیز به کار بگیرید.

 • هرچه ساده‌تر بهتر. Less is more شعاری است که طراحان فرنگی می‌دهند و نگریستن به کارهای آن‌ها به خوبی حقانیت این شعار را اثبات می‌کند. اگر سراغ المان‌های ساده، رنگبندی‌های فلت و تکنیک‌هایی از این دست باشید، نتیجه نهایی زیبایی خاصی خواهد داشت.
 • جذابیت بالای بصری و توانایی خیره کردن چشم (attention-grabbing) چیزی است که یک پوستر موفق می‌سازد. هر پوستر در صفحه خود باید یک ویژگی یا مشخصه بارز جذاب داشته باشد.
 • ایجاد کانتراست (contrast) یا تضاد بین رنگ، طرح، المان، شعارو کارتی است که طراح می‌تواند از آن برای خلق زیبایی استفاده کند.
 • توصیه آخر بهره‌گیری از ظرفیت تایپوگرافی است. موارد و نمونه‌های زیادی وجود دارد که پوستر با بهره‌گیری از تایپوگرافی موفقیت‌های بالایی کسب کرده است.

جمع‌بندی نهایی نکات کاربردی     

در این نوشته کوشیدیم ساختار و ماهیت پوستر را معرفی کنیم. سپس چند نکته فنی و تکنیکی برای طراحی آن ارائه کردیم و در آخر مجموعه روش‌هایی برای خلق پوسترهای زیبا بیان شدند. اگر مطلب یا سوالی در ذهن دارید که سطرهای بالا به آن نپرداخته‌اند، کافی است با کارشناسان ما در چاپ آنلاین کوثر ارتباط بگیرید. ما مشتاقانه میزبان صدای گرمتان هستیم.  

 

 منابع : 

https://smallbusiness.chron.com/advantages-posters-63269.html

https://www.banana-print.co.uk/blog/poster-design-guide

https://www.creativebloq.com/print-design/how-to-print-a-poster-12121447


برچسب ها

آخرین مقالات
چاپ فلکسی در چاپخانه آنلاین کوثر
آشنایی کامل با جزییات چاپ فلکسی

تا به حال به فروشگاه‌هایی که سردر خود را با استفاده از تابلوهای محسورکننده نوستالژیک تزئین می‌کنند توجه کرده‌اید؟

ویژگی های پارچه کنواس
پارچه کنواس چیست و چه خصوصیاتی دارد ؟

با فراگیر شدن سفارش چاپ روی کنواس، سوالاتی از قبیل اینکه "پارچه کنواس چیست؟"

فوم برد و ویژگی های آن
بهترین فوم برد تهران را از کجا تهیه کنیم؟

فوم برد چاپی است شبیه به تخته شاسی با این تفاوت که این بار پوستر گلاسه به جای قرار گرفتن روی ام دی اف و....

سفارش کاغذ فتوگلاسه
فروش کاغذ فتوگلاسه و انواع آن

هرچاپ از سه بخش اصلی تشکیل می‌شود. اولی کاغذ (پی وی سی و غیره)، دومی دستگاه یا روش چاپ و سومی اپراتور چاپ است.

چاپ پلات لمینت
قیمت چاپ پلات لمینت فوری

حتما می‌دانید که پلات لمینت چاپی است عریض که روی کاغذ و مقوا انجام می‌شود. مورد استفاده این چاپ به طور عمده پلات نقشه است

چاپ بنر اربعین
بنر اربعین حسینی و نکات طراحی آن

چندسالی است که با باز شدن راه کربلا برای ایرانیان، مراسم اربعین حسینی پرشورتر از همیشه برپا می‌شود.

آشنایی کامل با چاپ پلات
پلات چیست و قیمت چاپ پلات چند است ؟

چاپ پلات چیزی است بین چاپ بنر و چاپ پوستر. زمانی که بخواهیم روی متریال کاغذ، چاپی بزرگتر از پوستر داشته باشیم...

چاپ روی تخته شاسی
جزییات سفارش و چاپ عکس روی تخته شاسی

تخته شاسی کاربردهای مختلفی دارد. از آویز کردن تصویر یک منظره روی دیوار خانه تا نمایش آثار هنری، دستاوردهای اداری و....

1398/08/08

تا به حال به فروشگاه‌هایی که سردر خود را با استفاده از تابلوهای محسورکننده نوستالژیک تزئین می‌کنند توجه کرده‌اید؟

1398/08/02

با فراگیر شدن سفارش چاپ روی کنواس، سوالاتی از قبیل اینکه "پارچه کنواس چیست؟"

1398/07/30

فوم برد چاپی است شبیه به تخته شاسی با این تفاوت که این بار پوستر گلاسه به جای قرار گرفتن روی ام دی اف و....