راهنمای سفارش آنلاین

راهنمای ارسال فایل

ما در سایت کوثرهمیشه به دنبال ارائه بهترین کیفیت ممکن هستیم. بخشی از کیفیت به فرایند چاپ و نظارت ما بر این فرایند بستگی دارد، اما بخش مهمی از آن به فایلی بستگی دارد که شما در سایت کوثرآپلود می‌کنید. مثلا اگر تصویری که آپلود می‌کنید کیفیت پایینی داشته باشد، محصول نهایی حتی در صورت استفاده از بهترین دستگاه‌های چاپ و نظارت بهترین ناظران چاپ، باز هم محصولی بی‌کیفیت خواهد بود. بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از آپلود فایل خود و سفارش دادن آن در سایت نیک پرینت حتما موارد زیر را مطالعه و رعایت فرمایید.

  • ابعاد فایل

    محصولاتی نظیر کارت ویزیت، تراکت، بنر و سربرگ در صنعت چاپ چند اندازۀ رایج دارند. ما هم در سایت کوثررایج‌ترین و کاربردی‌ترین اندازه‌ها را برای هر یک از این محصولات فراهم کرده‌ایم. فایلی که شما در سایت کوثرآپلود می‌کنید باید مطابق با اندازه‌های استاندارد چاپ باشد. این اندازه‌ها را برای هر یک از محصولات ما می‌توانید در لینک‌های زیر مشاهده کنید:

    • ابعاد کارت ویزیت
    • ابعاد تراکت
    • ابعاد سربرگ
    • ابعاد بنر

    سعی کنید فایل شما از ابتدا در این ابعاد طراحی شود تا بعدا لازم نباشد فایل خود را برای تطابق با این ابعاد دستکاری کنید.

  • رزولوشن (Resolution)

    رزولوشن یا وضوح تصویر در صنعت چاپ عبارت است از تعداد نقطه بر اینچ که به آن dpi (dots per inch) گفته می‌شود. در محصولاتی مثل کارت ویزیت، تراکت و سربرگ، اگر تعداد نقاط در فایل شما در هر اینچ کمتر از 300 باشد و در محصولی مثل بنر اگر این تعداد کمتر از 200 پیکسل بر اینچ باشد، کیفیت چاپ مطلوب نخواهد بود.

    بنابراین رزولوشن فایل کارت ویزیت، تراکت و سربرگ شما باید حداقل 300 dpi و رزولوشن فایل بنر شما باید حداقل 200 dpi باشد.

     

  • چیدمان کارت ویزیت

    قرارگیری عناصر، متون، تصاویر و لوگوها در فایل شما باید به نحوی باشد که وقتی محصول نهایی در چاپخانه بُرش زده می‌شود، تصویر و متن موردنظرتان دست‌ نخورده باقی بماند. به این منظور همیشه باید برخی نواحی طرح خود را که ممکن است برش بخورد، از عناصر مهم خالی کنید و در عین حال رنگ پس‌زمینه را از هر طرف تا انتهای فایل ادامه دهید تا پس از برش بخشی از محصول بدون رنگ نباشد.

    شما می‌توانید قالب‌های آمادۀ ما را در اندازه‌های استاندارد را دانلود کنید. این قالب‌ها محل بُرش را در کارت ویزیت، تراکت و سربرگ برای شما مشخص کرده‌اند تا در طراحی فایل خود متن و تصاویر مهم را در ناحیه‌ای که بُرش خواهد خورد قرار ندهید. اما حتما به خاطر داشته باشید که رنگ پس‌زمینه را تا از هر طرف تا انتهای طرح‌تان ادامه دهید.

  • حالت رنگ‌بندی (RGB در برابر CMYK)

    کیفیت تصاویری که در صفحۀ نمایش می‌بینیم با تصویری که نهایتا چاپ می‌شود تفاوت دارد. مثلا در صفحه نمایش رنگ‌ها زنده‌تر و شفاف‌تر هستند اما در چاپ رنگ‌ها تا حدی تیره‌تر و سردتر می‌شوند. دلیل این امر یک نکتۀ فنی است که خیلی از مشتریان از آن آگاه نیستند و به همین دلیل گمان می‌کنند که کم‌کاری یا قصوری از جانب چاپخانه سر زده است.

    دلیل تفاوت رنگ‌ها در صفحه نمایش و در چاپ ناشی از تفاوت در حالت (mode) رنگ‌بندی آنها است. در صفحات نمایش رایانه‌ها از رنگ‌بندی RGB استفاده می‌شود اما در چاپ اُفسِت از رنگ‌بندی CMYK استفاده می‌شود.

    رنگ‌بندی RGB از پیکسل‌ها و دیودهای صفحه‌نمایش برای ساختن میلیون‌ها رنگ متنوع استفاده می‌کند و چون نیازی نیست که رنگ‌های جدید از ترکیب فیزیکی چند رنگ محدود به دست بیایند، بنابراین رایانه قادر است رنگ‌های بسیار متنوعی را با تفاوت‌های جزئی نسبت به هم تولید کند.

    اما در رنگ‌بندی CMYK رنگ‌های مختلف در چاپخانه به صورت فیزیکی از ترکیب چهار رنگ اصلی ساخته می‌شوند، بنابراین تعداد و تنوع رنگ‌هایی که می‌توان ایجاد کرد محدود است. مثلا اگر در صفحه نمایش بتوانیم ده‌ها نوع رنگ قرمز را با شدت‌های مختلف تولید و مشاهده کنیم در چاپ اُفست تعداد رنگ‌های قرمزی که می‌توان به دست آورد کمتر است و از همین رو همیشه بین آنچه در صفحه نمایش می‌بینیم و آنچه نهایتا چاپ می‌شود کمی تفاوت رنگی وجود دارد.

    برای حداقل رساندن این تفاوت توصیه ما این است که حتما فایل خود را در رایانه با رنگ‌بندی CMYK تهیه و مشاهده کنید تا کمترین تفاوت ممکن را با آنچه چاپ خواهد شد داشته باشد.

     

  • فرمت فایل‌ها

    دقت داشته باشید فرمت فایلی که آپلود می‌کنید حتما باید JPG باشد. این فرمت به شما امکان می‌دهد که فایل‌ خود را ضمن حفظ کیفیت مطلوب با حجم بسیار کمی در سایت آپلود کنید

  • کیفیت مطلوب تصویر

    اگر تصویری که در سایت آپلود می‌کنید کیفیت مطلوبی نداشته باشد قطعا محصول نهایی هم کیفیت خوبی نخواهد داشت. بنابراین لطفا دقت کنید که تصویرتان پیکسل-پیسکل، تار و دارای گوشه‌های دندانه‌دار نباشد. همچنین می‌توانید نمونه‌هایی از چند تصویر بی‌کیفیت و معادل باکیفیت آنها را مشاهده کنید.

اگر این 6 مورد را در مورد فایل خود رعایت کرده‌اید، می‌توانید با خیال راحت آن را در سایت کوثرآپلود کنید و ادامه فرایند چاپ را به ما بسپارید.