چاپ دیجیتال-

چاپ دیجیتال

مهر 1395 0

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال روشی نوین نسبت به چاپ افست جهت چاپ می باشد که در چاپ دیجیتال از ماشین آلات دیجیتال نظیر چاپگرهای لارج فرمت و یا چاپگرهای لیزری و جوهرافشان حرفه ای استفاده می شود در حالی که در چاپ افست از تجهیزات نیمه اتوماتیک استفاده می شود. در چاپ دیجیتال بدلیل حذف مراحل پیش از چاپ نظیر لیتوگرافی ، فرایند کوتاهتر است. چاپ دیجیتال روشی مناسب جهت چاپکارت ویزیت، کارت ویزیت گلاسه فوری، کارت ویزیت کتان فوری، کارت ویزیت لمینت براق فوری، کارت ویزیت لمینت مات فوری، گلاسه، کاتالوگ، کارت تبریک، کارت دعوت، بروشور، چاپ پوستر ، کاغذ تحریر، سربرگ، تراکت، برگه های تبلیغاتی، ست کامل اداری، پاکت نامه، کارت پوستال و... می باشد.

ویژگی ها چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال بصورت ورقی برروی انواع کاغذ های تحریر، گلاسه، کتان، پشت چسب دار براق یا مات، شیشه ای وتلق ترانسپارنت وگرماژهای ۶۰ گرم تا ۳۰۰ گرم و ابعاد A5 تا SRA3 امکانپذیر میباشد. از نظر ابعاد سطح چاپی دیجیتال به سه دسته چاپ دیجیتال فرمت متوسط (Medium format)، دیجیتال فرمت بزرگ(Large Format) و دیجیتال فرمت عریض(Wide Format) تقسیم می شود. درروش دیجیتال هزینه نسبت به روش افست بیشتر است ولی برای تیراژ کم با توجه به عدم نیاز به پلیت افست، مقرون به صرفه تر میباشد. به دلیل مدت زمان پایین روش دیجیتال از این روش به عنوان چاپ فوری نیز یاد میشود. چاپ تونری اغلب در روش دیجیتال با استفاده از چاپگرهای لیزری استفاده میشود. در چاپ دیجیتال هزینه وابسته به تعداد نسخه های چاپی ندارد و هر برگ چاپی هزینه ثابتی دارد. میزان مواد زاید و دور ریز در چاپ دیجیتال کمتر است.

مزایای روش دیجیتال

از مزایای روش دیجیتال می توان به کیفیت بالای چاپ دیجیتال درکنار سرعت بالا روش اشاره کرد. کیفیت روش دیجیتال از روش افست بالا تر میباشد. از ویژگی های دیگر چاپ دیجیتال میتوان چاپ در تیراژ محدود، چاپ اطلاعات متغییر ودر ابعاد بزرگ وچاپ جهت نمونه گیری را نام برد. چاپ دیجیتال نسبت به افست متفاوت است، از تفاوت های چاپ دیجیتال و افست میتوان به امکان چاپ تصویر متفاوت در هر دور چاپ در روش دیجیتال اشاره کرد، این درحالی است که درچاپ افست این امکان وجود ندارد چرا که از پلیت افست استفاده میشود. همچنین صرفه جویی در میزان مواد شیمیایی چاپ وکاغذچاپ وهمچنین صرفه جویی زمان به دلیل حذف مراحل پیش ازچاپ نظیر لیتوگرافی وعدم ارتباط هزینه چاپ به تعداد نسخ چاپی در روش چاپ دیجیتال از مزیت های دیگر چاپ دیجیتال است.

صرفه جویی در نیروی انسانی و کیفیت بالا چاپ دیجیتال از مزایای روش دیجیتال است.

با توجه به تیراژ محدود چاپ در روش دیجیتال می توان محصولات چاپی متفاوت ایجاد کرد به عنوان مثال می توان یک کارت تبریک را با تصاویر مختلف چاپ کرد و یا امکان درج اطلاعات متفاوت در روش دیجیتال موجود است.

با ورود کامپیوتر و پرینترها به ایران چاپ دیجیتال مورد استفاده قرار گرفت ولی از سال 1380 با ورود دستگاه های چاپ لارج فرمت از چاپ دیجیتال در تبلیغات محیطی نیز استفاده شد که این امر منجر به تحول در تبلیغات محیطی شد. از سال 2010 با استفاده از تکنولوژی های جدید در چاپ دیجیتال محدودیت های هزینه و سرعت چاپ رفع شده است به طوریکه سیستم پاشش جوهر و فناوری نانو در چاپگرهای چاپ دیجیتال بهبود یافته است.

از دیگر قابلیت های چاپ دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چاپ اطلاعات متغیر(Variable Data Printing)
 • سفارشی ساختن(Customization)
 • مدت زمان آماده سازی کوتاه(Short Startup)
 • کاربرد آسان ماشین های چاپ دیجیتال

گروه چاپ و تبلیغات کوثر با تکیه بر دانش روز و داشتن پرسنل مجرب آماده ارائه خدمات چاپ دیجیتال به مشتریان عزیز می باشد.

نظرات

 1. من یک پزشک هستم که نیاز به کارت های ویزیت با طرح های مناسب دارم. آیا شما طرح روی کارت رو خودتون تهیه می کنید؟

  برای کارت ویزیت استفاده طرح مناسب بسیار لازمه. طراحان مرکز این امر رو میسر می کنند.

 2. اگر ما بخواهیم تعداد 500 کارت ویزیت به روش چاپ دیجیتال برای ما انجام بدید، چه مدت طول میکشه؟

  این مرکز مجهز به دستگاههای پیشرفته چاپ دیجیتال بوده . وسفارشات رو در اسرع وقت در اختیار مشتریان قرار میده.

 3. میخاستم بدونم کیفیت جوهر مورد استفاده در چاپ دیجیتال به چه نحوی هست؟

  جوهر های اکوسالونت مورد استفاده در چاپ دیجیتال هم کیفیت چاپ را بالا برده است وهم مشکلات زیست محیطی را کاهش میدهد. کیفیت چاپ دیجیتال با این جوهر ها بسیار بالا رفته است.

 4. میشه لطفا از معایب چاپ دیجیتال هم بگین؟

  چاپ دیجیتال مزایای فراوانی دارد. با این وجود هزینه بالاتر چاپ دیجیتال نسبت به چاپ های دیگر را میتوان از معایب این چاپ نام برد ولی در مورد چاپ دیجیتال با تیراژ کم این نوع چاپ به صرفه تر است.دیگر محدودیت چاپ دیجیتال محدودیت انتخاب گراماژ کاغذ می باشد.

ارسال نظرات

ارسال