چاپ دیجیتال-

چاپ دیجیتال

مهر 1395 0

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال روشی نوین نسبت به چاپ افست جهت چاپ می باشد که در چاپ دیجیتال از ماشین آلات دیجیتال نظیر چاپگرهای لارج فرمت و یا چاپگرهای لیزری و جوهرافشان حرفه ای استفاده می شود در حالی که در چاپ افست از تجهیزات نیمه اتوماتیک استفاده می شود. در چاپ دیجیتال بدلیل حذف مراحل پیش از چاپ نظیر لیتوگرافی ، فرایند کوتاهتر است. چاپ دیجیتال روشی مناسب جهت چاپکارت ویزیت، کارت ویزیت گلاسه فوری، کارت ویزیت کتان فوری، کارت ویزیت لمینت براق فوری، کارت ویزیت لمینت مات فوری، گلاسه، کاتالوگ، کارت تبریک، کارت دعوت، بروشور، چاپ پوستر ، کاغذ تحریر، سربرگ، تراکت، برگه های تبلیغاتی، ست کامل اداری، پاکت نامه، کارت پوستال و... می باشد.

ویژگی ها چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال بصورت ورقی برروی انواع کاغذ های تحریر، گلاسه، کتان، پشت چسب دار براق یا مات، شیشه ای وتلق ترانسپارنت وگرماژهای ۶۰ گرم تا ۳۰۰ گرم و ابعاد A5 تا SRA3 امکانپذیر میباشد. از نظر ابعاد سطح چاپی دیجیتال به سه دسته چاپ دیجیتال فرمت متوسط (Medium format)، دیجیتال فرمت بزرگ(Large Format) و دیجیتال فرمت عریض(Wide Format) تقسیم می شود. درروش دیجیتال هزینه نسبت به روش افست بیشتر است ولی برای تیراژ کم با توجه به عدم نیاز به پلیت افست، مقرون به صرفه تر میباشد. به دلیل مدت زمان پایین روش دیجیتال از این روش به عنوان چاپ فوری نیز یاد میشود. چاپ تونری اغلب در روش دیجیتال با استفاده از چاپگرهای لیزری استفاده میشود. در چاپ دیجیتال هزینه وابسته به تعداد نسخه های چاپی ندارد و هر برگ چاپی هزینه ثابتی دارد. میزان مواد زاید و دور ریز در چاپ دیجیتال کمتر است.

مزایای روش دیجیتال

از مزایای روش دیجیتال می توان به کیفیت بالای چاپ دیجیتال درکنار سرعت بالا روش اشاره کرد. کیفیت روش دیجیتال از روش افست بالا تر میباشد. از ویژگی های دیگر چاپ دیجیتال میتوان چاپ در تیراژ محدود، چاپ اطلاعات متغییر ودر ابعاد بزرگ وچاپ جهت نمونه گیری را نام برد. چاپ دیجیتال نسبت به افست متفاوت است، از تفاوت های چاپ دیجیتال و افست میتوان به امکان چاپ تصویر متفاوت در هر دور چاپ در روش دیجیتال اشاره کرد، این درحالی است که درچاپ افست این امکان وجود ندارد چرا که از پلیت افست استفاده میشود. همچنین صرفه جویی در میزان مواد شیمیایی چاپ وکاغذچاپ وهمچنین صرفه جویی زمان به دلیل حذف مراحل پیش ازچاپ نظیر لیتوگرافی وعدم ارتباط هزینه چاپ به تعداد نسخ چاپی در روش چاپ دیجیتال از مزیت های دیگر چاپ دیجیتال است.

صرفه جویی در نیروی انسانی و کیفیت بالا چاپ دیجیتال از مزایای روش دیجیتال است.

با توجه به تیراژ محدود چاپ در روش دیجیتال می توان محصولات چاپی متفاوت ایجاد کرد به عنوان مثال می توان یک کارت تبریک را با تصاویر مختلف چاپ کرد و یا امکان درج اطلاعات متفاوت در روش دیجیتال موجود است.

با ورود کامپیوتر و پرینترها به ایران چاپ دیجیتال مورد استفاده قرار گرفت ولی از سال 1380 با ورود دستگاه های چاپ لارج فرمت از چاپ دیجیتال در تبلیغات محیطی نیز استفاده شد که این امر منجر به تحول در تبلیغات محیطی شد. از سال 2010 با استفاده از تکنولوژی های جدید در چاپ دیجیتال محدودیت های هزینه و سرعت چاپ رفع شده است به طوریکه سیستم پاشش جوهر و فناوری نانو در چاپگرهای چاپ دیجیتال بهبود یافته است.

از دیگر قابلیت های چاپ دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چاپ اطلاعات متغیر(Variable Data Printing)
  • سفارشی ساختن(Customization)
  • مدت زمان آماده سازی کوتاه(Short Startup)
  • کاربرد آسان ماشین های چاپ دیجیتال

گروه چاپ و تبلیغات کوثر با تکیه بر دانش روز و داشتن پرسنل مجرب آماده ارائه خدمات چاپ دیجیتال به مشتریان عزیز می باشد.

نظرات

  1. ناشناس

    1395/12/03

    مدت زمان تحویل سفارش برای من بسیار مهمه. شما کار رو در چه مدت زمانی تحویل می دید؟

ارسال نظرات